V kategórii | Tlačové správy

Vo vranovskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí za posledné roky

Vo vranovskej nemocnici sa vlani uskutočnilo 1092 pôrodov.

V Nemocnici Svet zdravia Vranov nad Topľou sa počas minulého roku uskutočnilo 1092 pôrodov, čo je najviac za posledné roky. Chlapcov sa v pôrodnici vlani narodilo 550, dievčat 539. Šesť mamičiek priviedlo na svet dvojičky.

Kým v roku 2018 sa v nemocnici uskutočnilo 973 pôrodov, v roku 2019 ich bolo 1023 a v roku 2020 zase 1075. A počet pôrodov mierne stúpol aj vlani na 1092. Zdravotníci minulý rok pomohli pri pôrode aj 34 mamičkám s ochorením COVID-19 alebo mamičkám v karanténe. Tešili sa, že ani u jedného novorodenca sa koronavírus nepotvrdil.

Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia vlani dávali svojim novorodencom, patrili Ema, Sofia a Viktória. U chlapcov dominovali mená Jakub, Šimon a Filip. V pôrodnici sa však narodili aj bábätká s menej častými menami, napríklad Rumia, Ernestína, Liam či Kemal.

V roku 2020 nemocnica otvorila novú pôrodnicu, ktorá prešla zásadnou prestavbou. Vynovila sa pôvodná pôrodná sála a vybudovali nové pôrodné izby s vlastným sociálnym zariadením, kde strávia rodičky celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu. Pôrodnica sa zároveň premenila na hrajúcu, keďže mamičky a ich bábätká upokojujú uspávanky, ktoré hrajú na izbách i chodbách. Zdravotníci sa pri tomto nápade inšpirovali klinikou v New Yorku. Pôrodnica bola zároveň vybavená moderným prístrojovým príslušenstvom.

Pôrodnica poskytuje mamičkám možnosť vytvoriť s pomocou personálu individuálny pôrodný plán, kde spíšu svoje predstavy a priania, ako by mal ich pôrod prebiehať. V rámci kurzu predpôrodnej prípravy zase pôrodná asistentka poradí budúcim mamičkám, ako zvládnuť tehotenstvo, pôrod a starostlivosť o bábätko čo najlepšie. Minulý rok sa kurzu zúčastnilo 69 mamičiek a 47 oteckov.

Nemocnica poskytuje aj laktačné poradenstvo, keďže má svoju laktačnú poradkyňu, realizuje muzikoterapiu, k dispozícii sú aj nadštandardné izby po pôrode a mamičky si domov môžu zapožičať monitor dychu pre svoje bábätko. Personál chce aj v tomto roku vytvoriť pre mamičky a ich bábätká čo najpríjemnejšie prostredie, v ktorom sa budú cítiť ako doma.

Zdroj: Fedáková Jana

 

Comments

Reagujte cez Facebook (hore) alebo komentujte tu:

Pre vloženie komentára musíte byť prihlásený.