V kategórii | Tlačové správy

Prešovský a Košický samosprávny kraj posilnia spoje prímestskej autobusovej dopravy

New Movie (6).Movie_Snapshot

Od pondelka 19. apríla bude prímestská autobusová doprava v Prešovskom a Košickom a kraji premávať v školskom režime.

Prímestská autobusová doprava na východnom Slovensku bude po takmer šiestich mesiacoch opäť premávať v riadnom školskom režime. Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Košický samosprávny kraj (KSK), ktorí financujú prímestskú autobusovú dopravu ako službu vo verejnom záujme, o tom rozhodli na základe plánovaného uvoľňovania opatrení a s tým súvisiacej zvýšenej mobility cestujúcich.

„Už za posledný týždeň sme zaznamenali výraznejší nárast počtu prepravených cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave. Konkrétne oproti minulému týždňu sa zvýšil počet prepravených cestujúcich o približne 18 percent. Nakoľko od pondelka 19. apríla sa vrátia všetci žiaci do škôl a otvoria sa aj prevádzky a služby, prímestské autobusy budú jazdiť v riadnom školskom režime. V praxi to znamená, že denne najazdia o približne 24-tisíc kilometrov viac, ako to bolo počas mimoriadneho režimu,“informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Do nedele 11. apríla premávala prímestská autobusová doprava v mimoriadnom režime, ktorý bol posilnený o vybrané školské spoje. Aktuálne jazdia autobusy na východnom Slovensku tak, ako počas školských prázdnin. Kým v období pred pandémiou prepravili denne približne 77-tisíc ľudí, aktuálne je to zhruba 30-tisíc. Samosprávne kraje predpokladajú, že po uvoľnení opatrení sa mobilita opäť zvýši a počet prepravených cestujúcich sa zdvojnásobí.

„Spoločný a koordinovaný návrat oboch krajov k bežnému režimu prímestskej dopravy je ďalším potvrdením toho, že ide o jednotný dopravný systém na území východného Slovenska. Do prevádzky sa vrátia všetky spoje vrátane ranných a poobedňajších, ktoré zabezpečujú dopravu detí do škôl a späť domov.Verím, že už čoskoro budú môcť prejsť všetci žiacina prezenčnú formuvýučby, aby spoje nepremávali naprázdno. Len za minulý rok sme totiž v dôsledku pandémie prišli o 3,8 milióna eur na tržbách. Ak majú naši dopravcovia poskytovať služby v plnom rozsahu aj naďalej, štát by mal samosprávnym krajom poskytnúť  pomocnú ruku,“uviedol predseda PSKMilan Majerský.

Zmena v cestovnom poriadku sa týka všetkých autobusových dopravcov na východnom Slovensku, teda spoločností ARRIVA Michalovce, a.s., BUS Karpaty, spol. s. r.o, eurobus a.s., SAD Humenné, a.s., SAD Poprad, a.s. a SAD Prešov, a.s. Dostupnosť konkrétneho dopravného spojenia si môžu cestujúci overiť na www.cp.sk a stránkach autobusových dopravcov.

Aj napriek uvoľňovaniu opatrení budú v autobusoch prímestskej autobusovej dopravy naďalej platiť sprísnené hygienické opatrenia, to znamená povinné nosenie respirátorov. Dopravcovia tiež odporúčajú, aby cestujúci uprednostňovali platbu dopravnou kartou.

Zdroj: PSK

 

Comments

Reagujte cez Facebook (hore) alebo komentujte tu:

Pre vloženie komentára musíte byť prihlásený.