V kategórii | Tlačové správy

Prešov a Rzeszow spojí medzinárodná autobusová linka

PL-I

Medzi Prešovom a Rzeszowom bude premávať medzinárodná autobusová linka s prepojením na letisko v poľskej Jasionke. Tá je prispôsobená najmä priamym leteckým linkám do USA a Izraela. Nové dopravné spojenie je výsledkom spolupráce Prešovského samosprávneho kraja a Podkarpatského vojvodstva.

Zavedenie medzinárodného autobusového spojenia medzi sídlami oboch regiónov sa zrealizovalo na základe  vyhlásenia, ktoré 16. februára t.r. podpísali v Rzeszowe predseda PSK Milan Majerský a maršalek Podkarpatského vojvodstva Wladyslav Ortyl. Hlavným motívom bolo zlepšiť dostupnosť leteckého spojenia aj pre pasažierov zo Slovenska, predovšetkým z Prešovského kraja.

„Je to výsledok niekoľkoročného snaženia o vytvorenie autobusovej linky Prešov – Rzeszow. My sme sa snažili urobiť to v rámci svojich kapacít a možností aj na poľskej a slovenskej strane, ale momentálne legislatívne prekážky nám nedovoľujú zriadiť medzinárodnú linku na tejto trase. Do toho vstúpilo letisko Jasionka pri Rzeszowe, ktoré v rámci komerčných jednaní zabezpečí autobusovú linku z Košíc cez Prešov do Rzeszowa,“ povedal riaditeľ Úradu PSK Jozef Cvoliga po pracovnom rokovaní so zástupcami Podkarpatského vojvodstva vo štvrtok 12. apríla v rámci prezentácie nového dopravného spojenia.  

Medzinárodná autobusová linka bude premávať na letisko Jasionka od 30. apríla každý pondelok s odchodom z Košíc a s možnosťou nástupu v Prešove o 7.15 a perspektívne aj o 17.15 h a späť z letiska. Riaditeľ letiska Michal Tabisz uviedol, že prispôsobiť sa chcú predovšetkým leteckému spojeniu s New Yorkom. „Linka môže byť zaujímavá aj pre Slovákov, ktorí dlhodobo žijú v USA a chcú svoje rodisko navštíviť bez komplikovaného prestupovania. Je to vzdialená krajina, ktorá sa takto približuje ľuďom,“ povedal M. Tabisz. Medzinárodnú leteckú linku do USA zabezpečí poľský národný dopravca LOT lietadlom Boeing 787 Dreamliner, pričom let trvá deväť a pol hodiny. Ako ďalej informoval, od 12. marca je k dispozícii aj letecké spojenie s izraelským Tel Avivom, kde evidujú veľký záujem zo strany Slovákov.

Pravidelné autobusové spojenie do Rzeszowa  podľa riaditeľa Úradu PSK otvára nielen nové možnosti prepravy cestujúcich, ale aj príležitosti pre rozvoj cestovného ruchu. „Rokovali sme už aj o tom, aby linka bola časom rozšírená aj na piatok. Nezabezpečovali by sme iba prepravu ľudí, ktorí chcú ísť na letisko, ale aj turistov a ostatných cestujúcich na poľskej a slovenskej strane, aby navštívili mestá Prešov a Rzeszow,“ dodal J. Cvoliga.

Spolupráca PSK a Podkarpatským vojvodstvom funguje už desať rokov a je veľmi intenzívna. Z iniciatívy poľských partnerov sa od leta spúšťa železničné spojenie s PSK na úseku Rzeszow – Lupkow – Medzilaborce a Sanok – Medzilaborce. Oba regióny pritom spolupracujú aj na spoločných aktivitách v rámci programu Interreg V-A Poľsko – Slovenská republika 2014 – 2020 a tiež Fondu mikroprojektov, v ktorých ide najmä o projekty v oblasti dopravnej infraštruktúry, ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva a turizmu. Podkarpatské vojvodstvo je už dva roky zapojené do projektu Catching up regions na podporu menej rozvinutých regiónov EÚ, do ktorého sa v tomto roku pripojil aj PSK.

Zdroj: Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK

Comments

Reagujte cez Facebook (hore) alebo komentujte tu:

Pre vloženie komentára musíte byť prihlásený.