V kategórii | Tlačové správy

Pápež František posvätí zvony pre Domašu aj základný kameň kaplnky na Dobrej

Papez 2

Slovensko poctí svojou návštevou Svätý otec František. Pri tejto slávnostnej príležitosti dala Obec Kvakovce odliať dva zvony, ktoré posvätí samotný pápež. Zvony boli odliate v zlievarenskej rodinnej firme v Žarnovici, kde pre štyrmi rokmi odlievali zvon, ktorý bol darom pre pápeža Františka.

Zvony na Domašu odliali z toho istého materiálu, ktorý sa rodinnej firme zvýšil pri odlievaní daru pre pápeža. Treba povedať, že historické korene hutníctva a zlievarenstva v Žarnovickej Hute spadajú až do 18.storočia. Hlavnou náplňou práce bolo vtedy predovšetkým spracovanie strieborných rúd, medi a olova.

Pápež bude zvony posväcovať na štadióne Lokomotívy v Košiciach, dňa 14. septembra, kde absolvuje stretnutie s mládežou. Treba povedať, že dôjde aj k posväteniu základného kameňa kaplnky, ktorá sa plánuje v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá neďaleko prístavu výletnej lode Bohemia.

Pred stretnutím mládeže s pápežom bude Svätú omšu celebrovať J.em. kardinál Dominik Duka, arcibiskup Pražský.  Práve kardinál Duka požehnal plavbu lode Bohemia z Českej republiky na Slovensko dňa 15.5.2019 pod Karlovým mostom v Prahe na Slávnostiach Navalis.

V roku 2020 sa zúčastnil prvého ročníka Slávností Slovenské Navalis na Domaši, ktoré sú spomienkou na Sv. Jána Nepomuckého – patróna všetkých vodákov a ľudí od vody.

Zvony sú odliate dva, väčší a menší. Ten väčší nesmie meno Františk po Sv. Františkovi z Asissi a ten menší nesie meno Nepomuk po Sv. Jánovi Nepomuckom.

Zvon NEPOMUK

Je to menší zvon, váži 25 kilogramov a je zasvätený Sv. Jánovi Nepomuckému. Práve týmto zvonom sa bude začínať slávnostná sv. omša v rámci slávnosti Slovenské Navalis. Zvon by mal byť umiestnený na lodi Bohemia.

Zvon FRANTIŠEK 

Je to väčší zvon, váži 32 kilogramov a bude zasvätený Svätému Františkovi z Asissi. Umiestnený bude vo zvonici v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá, ktorá bude súčasťou plánovanej kaplnky v miestach, kde sa dnes slúžia sväté omše. Treba povedať, že tento zvon je odliaty na pamiatku všetkých zatopených obcí, ktoré zanikli pri výstavbe Domaše.

Zdroj: Mgr. Michaela Zdražilová, výkonná riaditeľka OOCR

Comments

Reagujte cez Facebook (hore) alebo komentujte tu:

Pre vloženie komentára musíte byť prihlásený.